آخرین اخبار : 

درمان دارويي تیک عصبی ( سندروم توره )

اولویت درمان تیک ها یا اختلالات هم زمان باید بر اساس مشکلات ایجاد شده انجام گیرد. پزشکانی که درمان دارویی را در نظر میگیرند باید از ماهیت نوسان تیک ها و اثراختلالات هم زمان روی نتایج مداخلات آگاه باشند. داروهای مسدود کننده دوپامین اولین خط درمان اختلالات تیک هستند و بیشترین شواهد در خصوص تاثیرشان در مطالعات دوسوکور کنترل شده وجود دارد.
در تحققاتی که ریچر و همکاران(۲۰۰۶) انجام دادند، معلوم شد که ،سه دارو که بیشتر از بقیه مورد بررسی قرار گرفته اند پیموزاید، هالوپریدول و ریسپریدون می باشند. به دلیل کمتر بودن عوارض دراز مدت آنتی سایکوتیک های آتی در mg 2 تا ۱۰ / یا الانزاپین ۵ mg 0 تا ۴ / پیک از قبیل ریسپریدون ۵روز ارجح هستند. خطر عوارض دراز مدت به ویژه سندرم تأخیری در بیماران دچار تورت نامعلوم است، لذا این داروها باید در حداقل مقدار مؤثر بکار روند و کوشش جهت کاهش مقدار و قطع آنها به صورت دوره ای انجام شود. نقش سایر نورولپتیک های آتی پیک دیگر مثل کوئتیاپین نیاز به بررسی های بیشتری دارد. سه mg در شروع و تا حداکثر ۲۵ mg 12/ تترابنازین با مقدار ۵بار در روز یک تخلیه کننده منوآمینی است که اساساً از طریق مهارآزادسازی دوپامین عمل می کند. این دارو ممکن است در درمان تیک ها مؤثر باشد و بر خلاف نورولپتیک ها عوارض دراز مدت عمده ای در مقدارهای کم ندارد. نقش واقعی تترابنازین در درمان تیک نیاز به مطالعات آینده نگر دیگری دارد. ضمناً این دارو در مقدارهای بالا از خطر بالقوه القای افسردگی و پارکینسونیسم برخوردار است. (هالوپريدول،تري فلئوپرازين،پيموزايد،كلويندين) هر چند خطرهای بلند مدت و کوتاه مدت استفاده از این داروها موجب می شود متخصصان بالینی ، از این داروها فقط در موارد جدی استفاده کنند، تقریباً ۷۰ درصد از بیماران مبتلا به اختلال توره یا به داروهای هالوپریدول و یا به پیموزاید، پاسخ مساعدی می دهند و به طور متوسط بعد از مصرف، ۷۰ تا ۸۰ درصد علائم کاسته می شود. داروهای دیگری به نام کلونیدن که یک اگونیست گیرنده آلفا ست تقریباً ۲۵ درصد از فرکانس تیک می کاهد . علی رغم این بهبودی ها ، پیامدی شدیدی چون تونوس ، بی قراری حرکتی ، حرکتی ، اختلال شناختی و اضافه وزن ،خواب آلودگی و افت فشار خون و نظایر آنها عوامل محدود کننده ای در استفاده از این دارو ها هستند .
بسیاری از داروهای به کار رفته در درمان تیک خصوصیات خواب آوری یا آرام بخشی دارند مانند نورولپتیک های آتیپیک،کلونازپام، باکلوفن، و کلونیدین.

Print Friendly, PDF & Email
, , , , ,

 1. منحدود ۵ سال هست که بیماری توره یا همون تیک عصبیو دارم.واقعا نمیتونم تحملش کنم.پدر و مادرم به خاطره من خیلی ذجر میکشن و نمی تونن تحمل کنن …لطفا اگه راه و چاره ای برای این بیماری وجود داره به من بگین ..من تیک سر و گردن دارم و خیلی سرمو تکون میدم لطفا به این شماره پیام بفرستید..

  • tourette گفت:

   با سلام دوست گرامی بسیار بابت بیماری توره شما متاسف شدم . در شروع بیماری حتما به پزشک معز و اعصاب مراجعه کنید . با شروع درمان دارویی علائم بیماری کم می شود . در این سایت در مورد بیماری توره و تحقیقات جدید حتما مطلب گزاشته میشه در کشورهای بزرگ دنیا این بیماری شایع می باشد و سایت های تخصصی در این زمینه فعال می باشند .

  • tourette گفت:

   سلام
   این روش رو بررسی و امتحان کنید بپرسید از پزشک:

   سوال۱: دستگاه tdcs چیست؟

   دستگاه tdcs یکی از دستگاههای مربوط به نوروتراپی است . نوروتراپی به معنی درمان اعصاب ویا درمان سلولهای عصبی است. ازاین وسیله درمانی هم اکنون در اکثر کشورهای پیشرفته استفاده می شود زیرا کاملا بی ضرر وبدون عوارض است. بنابراین tdcs دستگاهی است که برای درمان سلول های عصبی ویا بیماری های مربوط به اعصاب بکار می رود.

   سوال۲: طرز کار این دستگاه چگونه است؟

   این دستگاه دارای یک باطری ۹ ولتی است و جریان مستقیم حداکثر ۲میلی آمپر ایجاد میکند که توسط سیم ها به دو عدد سنسور یا الکترود هدایت میشود .این الکترودها در داخل یک پارچه اسفنجی که با محلول آب نمک خیس شده قرار میگیرند تا هدایت جریان الکتریکی بهتر شود. الکترودهای مزبورکه یکی قطب مثبت (آند) و دیگری قطب منفی (کاتد) است روی پوست سر قرار داده می شود .

   سوال ۳: آیا این الکترودها را در هر جایی از سر می توان قرار داد؟

   همانطوریکه می دانید هر ناحیه از مغز از نظر فیزیولوژی کار مخصوص به خود را داردو با توجه به نوع بیماری وبا توجه به نوع کاری که می خواهیم انجام دهیم محل قراردادن الکترود ها فرق میکند.

   سوال۴: نحوه عملکرد وتاثیر این دستگاه به مغز چگونه است ؟

   جریان الکتریکی ضعیف توسط الکترود هایی که بر روی پوست سر وصل شده، از قسمتهای مختلف عبورمی کند تاخود را به سطح قشر مغز برساند .این قسمت های مختلف عبارتند از طبقات مختلف پوست ،مو، استخوان ،جمجمه ،سخت شامه ،نرم شامه و مایع مغزی نخاعی که بین آنها قرارگرفته است. دراین مسیر حدود ۵۰% توان الکتریکی گرفته می شود ودرحدود ۵۰% با قیمانده این جریان الکتریکی ضعیف می تواند خود را به سطح قشر مغز برساند.

   سوال ۵: آیا این جریان ضعیف الکتریکی برای مغز ویا انسان مضراست؟

   خیر تا بحال هیچ نوع عوارض جانبی از این دستگاه گزارش نشده است.

   سوال ۶: جریان الکتریکی ضعیف در سطح قشر مغز چگونه عمل میکند که باعث بهبود عملکرد ویا درمان بیماری می شود ؟

   جریان الکتریکی مستقیم و ضعیف که به قشر مغز می رسد درسطح نورون ها یا سلول های مغزی در ناحیه قطب مثبت با عث دپولاریزاسیون ودر ناحیه قطب منفی (کاتد) باعث هیپرپولاریزاسیون در سطح سلول مغزی می شود این عمل باعث ورود کلسیم به داخل سلول شده ودر نتیجه باعث افزایش فعالیت سلولی می شود خود این عمل باعث افزایش میزان گلوکز واکسیژن در آن ناحیه می شود وبه ترمیم مغز کمک می کند. این عمل ازطریق ایجاد ارتباطات جدید بین سلول ها ویا ایجاد ارتباط سلول های سالم با سلول های آسیب دیده در مجموع به باز توانی وترمیم و بهبود ویا افزایش توان عملکرد در آن ناحیه می انجامد .

   سوال ۷: در چه مواردی میتوان از دستگاه tdcs استفاده کرد؟

   این وسیله یک ابزار کمکی برای درمان است که افراد سالم نیزمیتوانند برای افزایش توان عملکرد مغزی تقویت حافظه و افزایش قدرت یادگیری ازآن استفاده کنند . درضمن بعنوان درمان کمکی در بیماری های مثل افسردگی ،اضطراب ، بی خوابی ، سردردهای میگرنی ،فیبرو میالژی ، بازتوانی سکته مغزی ، اختلالات تکلمی که به دنبال سکته مغزی ایجاد شده ، انواع دردهای مختلف بدن که به دارو جواب نداده ، وزوزگوش ، پارکینسون ، آسیب های ناشی از ضربه نخاع ، کاهش اشتها ،تعدیل وزن ، تقویت حافظه دربیماری آلزایمر و بیش فعالی کودکان بکار میرود و در مورد خانم های حامله ای که از بیماری افسردگی رنج میبرند وبعلت محدودیت در مصرف داروی ضد افسردگی نمی توان به آنها دارو تجویز کرد بهترین وبی ضررترین وسیله دراین مورد انتخاب tdcs است چون هیچگونه عوارض جانبی ندارد.

   سوال۸: چه کسانی نباید ازدستگاه tdcsاستفاده کنند ؟

   کسانیکه باطری قلب ویا دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب دارند وکسانی که پوست سر آنها زخم است ویاخراشیدگی دارد .

   سوال ۹: مدت زمانیکه بیمار لازمست در زیر دستگاه بماند چقدر است ؟

   معمولا بسته به پروتکل وبرنامه درمانی که درمانگر بر روی دستگاه انتخاب کرده دستگاه بطور اتوماتیک پس از اتمام برنامه خاموش می شود ودر موقع خاموش شدن با آلارمی که دارد درمانگر الکترودها را ازسرجدا می کند، به طور متوسط مدت زمان درمان حداقل ۱۰دقیقه وحداکثر ۳۰دقیقه است و درمانگر باتوجه به نوع بیماری مدت زمان را ازقبل تعیین می کند .

   سوال۱۰: وقتیکه دستگاه tdcs کار می کند شخص چه احساسی دارد ؟

   در شروع درمان معمولا شخص احساس سوزش خیلی ضعیفی در ناحیه ای که الکترود وصل شده احساس می کند وپس از مدتی ازبین می رود .

   سوال۱۱: تعداد جلسات وفاصله بین جلسات چگونه تنظیم می شود؟

   براساس نوع درمان متفاوت است. معمولا تعداد جلسات حداکثر ۱۰ جلسه وفاصله بین جلسات ۲۴ساعت میباشد و در بعضی موارد فاصله بین جلسات بیشتر و یا کمتر نیز میشود.

  • عزیزی گفت:

   سلام پسر منم یک ساله اختلال توره داره . برای تیک هاش رفتم پیش دکتر طب سوزنی . تیکهای حرکتیش کاملا برطرف شده ولی تیکهای صوتیش خوب نشده . پیشنهاد میکنم حتما پیش دکتر طب سوزنی برین جواب میگیرین

 2. مريم گفت:

  با سلام و عرض ادب
  من پسري نه ساله دارم تك فرزند هست و بسيار بچه ي احساسي و مهرباني هست در مدرسه معلم از او بسيار راضي هست او ميخواهد در همه ي كارهايش موفق باشد
  اهل موسيقي و خوشنويسي هست كلا از ابتدا توانايي بالايي داشته الان حدود دو ماه ميشه دچار تيك عصبي شده ابتدا شمهايش رو به هم فشار ميداد يك يا دو هفته ادامه داشت تمام شد بعد يك هفته دو باره در همون ناحيه ي چشم دچار تيك شد منتها به شكل ديگه بالا و سمت راست رو نگاه ميكرد و ماهيحه چشمش رو باز ميكرد دو سه روز ادامه داشت از شدت ان كاهش پيدا كرد بردمش فوق تخصص مغز و اعصاب كودكان از اون نوار مغز گرفت و گفت تيك عصبيفرزندتون شديد نيست تو مرحله ي متوسط هست ولي به دليل اينكه خودش اذيت نشه و انگشت نما نشه در مدرسه و خانواده و اعتماد به نفسش كاهش پيدا نكنه داروي پيموزايد اورپ فورت رو براش تجويز كرد يك چهارم صبح و يك چهارم عصر منتها من كمي نگران هستم چون هم بچه هست و اين داروها عوارض دارن دوست ندارم اسيبي بهش برسه نميدونم خيلي نگرانم خيلي زياد لطفا راهنماييم كنيد ممنون ميشم
  دكتر گفت اگه تاثير نكرد در پنج روز اول يك چارم به قرص اضافه كن تا بنج روز مجدد اگه تاثير نكرد يك چهارم ديگه اضافه كن و سه هفته ي ديگه بيار بچه رو ببينم

 3. دخترک غمگین گفت:

  با سلام. بنده ۲۷ سال سن دارم و از سنین نوجوانی درگیر هستم با توره یا همون تیک های عصبی. انواع تیک ها رو تجربه کردم. انواع تیکهای صوتی و حرکتی…و الان دیگه خیلی پیچیده شدن و یک تیک ساده نیستند و ممکنه چند تیک همزمان……اصلا یک حرکات هماهنگ با هم و غیر قابل وصف. .و هر چه گذشت تیک ها بیشتر و پیچیده تر شدند. اطرافیانم خیلی در رنج هستند و همچنین خودم.نمیدونم واقعا باید چکار کرد؟ در ضمن انواع داروهارو مصرف کردم. جوابی نگرفتم. فقط هالوپریدول کمی موثر بوده که البته الان دیگه بهم جواب نمیده و تیک ها مقاوم شدند.

 4. دخترک غمگین گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون. فقط لطفا اگر راه درمان پیشرفته ای میشناسید معرفی کنید. در ضمن نوروفیدبک هم کردم اما بی نتیجه بود.

  • tourette گفت:

   سلام . متاسف شدم بابت بیماریتون این روش هم امتحان کنید . در کنارش طب سوزنی بسیار مفید هستش :
   بررسی کنید ببینید این روش فایده داره یا نه .

   tDCS چیست ؟

   سوال۱: دستگاه tdcs چیست؟

   دستگاه tdcs یکی از دستگاههای مربوط به نوروتراپی است . نوروتراپی به معنی درمان اعصاب ویا درمان سلولهای عصبی است. ازاین وسیله درمانی هم اکنون در اکثر کشورهای پیشرفته استفاده می شود زیرا کاملا بی ضرر وبدون عوارض است. بنابراین tdcs دستگاهی است که برای درمان سلول های عصبی ویا بیماری های مربوط به اعصاب بکار می رود.

   سوال۲: طرز کار این دستگاه چگونه است؟

   این دستگاه دارای یک باطری ۹ ولتی است و جریان مستقیم حداکثر ۲میلی آمپر ایجاد میکند که توسط سیم ها به دو عدد سنسور یا الکترود هدایت میشود .این الکترودها در داخل یک پارچه اسفنجی که با محلول آب نمک خیس شده قرار میگیرند تا هدایت جریان الکتریکی بهتر شود. الکترودهای مزبورکه یکی قطب مثبت (آند) و دیگری قطب منفی (کاتد) است روی پوست سر قرار داده می شود .

   سوال ۳: آیا این الکترودها را در هر جایی از سر می توان قرار داد؟

   همانطوریکه می دانید هر ناحیه از مغز از نظر فیزیولوژی کار مخصوص به خود را داردو با توجه به نوع بیماری وبا توجه به نوع کاری که می خواهیم انجام دهیم محل قراردادن الکترود ها فرق میکند.

   سوال۴: نحوه عملکرد وتاثیر این دستگاه به مغز چگونه است ؟

   جریان الکتریکی ضعیف توسط الکترود هایی که بر روی پوست سر وصل شده، از قسمتهای مختلف عبورمی کند تاخود را به سطح قشر مغز برساند .این قسمت های مختلف عبارتند از طبقات مختلف پوست ،مو، استخوان ،جمجمه ،سخت شامه ،نرم شامه و مایع مغزی نخاعی که بین آنها قرارگرفته است. دراین مسیر حدود ۵۰% توان الکتریکی گرفته می شود ودرحدود ۵۰% با قیمانده این جریان الکتریکی ضعیف می تواند خود را به سطح قشر مغز برساند.

   سوال ۵: آیا این جریان ضعیف الکتریکی برای مغز ویا انسان مضراست؟

   خیر تا بحال هیچ نوع عوارض جانبی از این دستگاه گزارش نشده است.

   سوال ۶: جریان الکتریکی ضعیف در سطح قشر مغز چگونه عمل میکند که باعث بهبود عملکرد ویا درمان بیماری می شود ؟

   جریان الکتریکی مستقیم و ضعیف که به قشر مغز می رسد درسطح نورون ها یا سلول های مغزی در ناحیه قطب مثبت با عث دپولاریزاسیون ودر ناحیه قطب منفی (کاتد) باعث هیپرپولاریزاسیون در سطح سلول مغزی می شود این عمل باعث ورود کلسیم به داخل سلول شده ودر نتیجه باعث افزایش فعالیت سلولی می شود خود این عمل باعث افزایش میزان گلوکز واکسیژن در آن ناحیه می شود وبه ترمیم مغز کمک می کند. این عمل ازطریق ایجاد ارتباطات جدید بین سلول ها ویا ایجاد ارتباط سلول های سالم با سلول های آسیب دیده در مجموع به باز توانی وترمیم و بهبود ویا افزایش توان عملکرد در آن ناحیه می انجامد .

   سوال ۷: در چه مواردی میتوان از دستگاه tdcs استفاده کرد؟

   این وسیله یک ابزار کمکی برای درمان است که افراد سالم نیزمیتوانند برای افزایش توان عملکرد مغزی تقویت حافظه و افزایش قدرت یادگیری ازآن استفاده کنند . درضمن بعنوان درمان کمکی در بیماری های مثل افسردگی ،اضطراب ، بی خوابی ، سردردهای میگرنی ،فیبرو میالژی ، بازتوانی سکته مغزی ، اختلالات تکلمی که به دنبال سکته مغزی ایجاد شده ، انواع دردهای مختلف بدن که به دارو جواب نداده ، وزوزگوش ، پارکینسون ، آسیب های ناشی از ضربه نخاع ، کاهش اشتها ،تعدیل وزن ، تقویت حافظه دربیماری آلزایمر و بیش فعالی کودکان بکار میرود و در مورد خانم های حامله ای که از بیماری افسردگی رنج میبرند وبعلت محدودیت در مصرف داروی ضد افسردگی نمی توان به آنها دارو تجویز کرد بهترین وبی ضررترین وسیله دراین مورد انتخاب tdcs است چون هیچگونه عوارض جانبی ندارد.

   سوال۸: چه کسانی نباید ازدستگاه tdcsاستفاده کنند ؟

   کسانیکه باطری قلب ویا دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب دارند وکسانی که پوست سر آنها زخم است ویاخراشیدگی دارد .

   سوال ۹: مدت زمانیکه بیمار لازمست در زیر دستگاه بماند چقدر است ؟

   معمولا بسته به پروتکل وبرنامه درمانی که درمانگر بر روی دستگاه انتخاب کرده دستگاه بطور اتوماتیک پس از اتمام برنامه خاموش می شود ودر موقع خاموش شدن با آلارمی که دارد درمانگر الکترودها را ازسرجدا می کند، به طور متوسط مدت زمان درمان حداقل ۱۰دقیقه وحداکثر ۳۰دقیقه است و درمانگر باتوجه به نوع بیماری مدت زمان را ازقبل تعیین می کند .

   سوال۱۰: وقتیکه دستگاه tdcs کار می کند شخص چه احساسی دارد ؟

   در شروع درمان معمولا شخص احساس سوزش خیلی ضعیفی در ناحیه ای که الکترود وصل شده احساس می کند وپس از مدتی ازبین می رود .

   سوال۱۱: تعداد جلسات وفاصله بین جلسات چگونه تنظیم می شود؟

   براساس نوع درمان متفاوت است. معمولا تعداد جلسات حداکثر ۱۰ جلسه وفاصله بین جلسات ۲۴ساعت میباشد و در بعضی موارد فاصله بین جلسات بیشتر و یا کمتر نیز میشود.

 5. ناشناس گفت:

  سلام.در مورد توره توضیح دهید.

 6. مجید حبیب فر گفت:

  سلام لطفا منو هم راهنمایی بفرمایید
  پسر من از یک سال و نیمگی تیک چشمی گرفت حدود دو هفته بود و تموم شد
  بعد از یک ماه دست به سر و صورتش میکشید
  و این روند پدید و ناپدید شدن ادامه داره تا الان که ۴ سالشه.
  الانم هم تیک چشمی داره هم تیک حرکتی و بعضی وقتا آی آی هم میکنه
  یه مدت هم مرتب بینیشو بالا میکشید
  الان واقعا برامون سخت شده دوتا پزشک بردیم جواب درست حسابی نمیدن

  آیا این توره هست؟ یا تیک هست؟
  راه شناسایی توره چیه؟ من تو سایتا علائمش را خوندم
  ولی واقعا نمیفهمم
  با تشکر

  • tourette گفت:

   بهترین روش تشخیص پزشک متخصص هست . طب سوزنی + نروفیدبک + نوروتراپی هم کمک میکنه به حل مشکل . در کنار روش دارو درمانی .

 7. مهرداد گفت:

  سلام آقای دکتر
  آیا سندرم روده تحریک پذیر را هم میشود با دستگاهtdcs درمان نمود؟
  خیلی وقته آزارم میده و با هیچ داروئی بهبودی حاصل نشده
  لطفا راهنمایی بفرمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیازمندی های پزشکی درمان نیاز کلیک کنید !!